Old Narativ.cz | web pro postmoderní směry v terapii a poradenství

O nás

Mgr. Jitka Balášová

Mgr. Jitka Balášová

Pocházím z malého pošumavského města Volyně, kde je sice krásně, ale Volyně je v dolině sevřená kopci, daleko z ní nedohlédnete. Střední školu jsem vystudovala v Českých Budějovicích – Gymnázium olympijských nadějí…záhy jsem zjistila, že v oblasti sportu, pojímaného formou drilu, kde se úspěchy měří na stopkách, v metrech a bodech, budu spíše beznadějí. Pro mě se podstatnější část studia odehrávala v rozhovorech a akcích mimo školu než v lavicích a v tělocvičnách. I když ty roky nebyly naplněné událostmi, které se píšou do životopisů, určitě mě všechny ty hospodské rozhovory, koncerty a rebelie formovaly výrazně a možná by v CV hrály důležitější roli než kdejaký odborný kurz. 

Po střední škole jsem odešla do Prahy, kde jsem rok a půl studovala VOŠ s oborem sociální pedagogika. Bydlela jsem tehdy v chatce v lese nad Štěchovicemi, v areálu Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením, kde jsem pomáhala jako dobrovolník a ráda chodila např. na přednášky našeho vyučujícího, nekonformního filozofa a psychologa Pjéra la Šé´ze. Studium v Praze jsem nedokončila, neb mě zas události osobního života přesadily zpět na jih Čech, do Písku, kde jsem asi rok působila jako koordinátorka dobrovolnického centra a chvíli částečně jako streetworker s uživateli drog, než mě zas vylákaly obzory vzdálenější a vydala se jako dobrovolník na pár měsíců do Ruska, do Petrohradu, kde jsem pracovala s hendikepovanými dětmi.

Studium (sociální pedagogika na Pdf MU) mě později zavedlo do Brna. Právě tady jsem našla lidi a skrze ně i aktivity, díky kterým se tu cítím doma a vyrážím odsud už jen na kratší cesty. Ty jsou pro mě dodnes nejlepším způsobem poznávání. Mezi nimi nejzásadnější byla semestrální stáž v Angole, kde jsme ve městě Kuito pomáhali s mým manželem, tehdy spolužákem, zakládat sociálně pedagogické centrum. Další srdcovou destinací je Indie, neboť jsem obdivovatelkou vysokých hor a lektorkou jógy. A třetí velmi obohacující zkušeností pro mě byla studijní stáž v rámci magisterského studia Psychoterapie FSS MU v norském Tromsø, kde stojí nejsevernější univerzita na světě a kde také žil a pracoval Tom Andersen. Toma jsem tu sice za jeho života už nepotkala, seznámila jsem se ale s Ann-Ritou Gjertzen a s jejím akutním týmem poprvé zažila účast v reflektujícím týmu – a po téhle zkušenosti už nebylo po návratu do Čech jiné cesty než přidat se k právě vznikajícímu Narativ!

Před mateřskou dovolenou jsem tři roky pracovala jako sociální pracovnice ve Sdružení Práh, které podporuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Oblast péče o duševní zdraví je pro mě stále velice zajímavá a je skvělé, že se v ní angažují i někteří další kolegové z Narativu. Spolu s Katkou Novotnou jsme přeložily knihu Otevřené dialogy od Jaakka Seikkuly a Toma Erika Arnkila. Moc si přejeme, aby tyto myšlenky přispěly ke změně psychiatrické péče v ČR – je to potřeba!

V roce 2015 jsem ukončila pětiletý psychoterapeutický výcvik Integrace v psychoterapii, který dal pevnější základy pro rozvíjení psychoterapeutické praxe. V tomto období svůj čas věnuji především našim třem malým dětem, učení jógy v mém brněnském studiu Jako doma a terapeutickým konzultacím. V rámci spolku Narativ jsem jedním z facilitátorů programu Možnosti dialogu.

 

Kontakty

balasova.narativ.cz
tel.: 774 844 685
balasova@narativ.cz

 

Vzdělání

2011 - dosud: FSS MU, doktorský studijní program Sociální psychologie

2007 - 2011:  FSS MU, magisterský obor Psychoterapeutická studia (diplomová práce: Kdy se konverzace stává „psychoterapií“?  Terapeutická změna z dialogické perspektivy.)

2009:            Universitetet i Tromsø, Norsko, půlroční stáž na fakultě sociálních studií

2004 - 2007: PdF MU, bakalářský obor Sociální pedagogika a volný čas, specializace Dramatická výchova (bakalářská práce: „Nomádi nového věku. Fenomén kočovného způsobu života za časů globalizace“)

Postgraduální vzdělávání a výcviky
2010:    FSS MU, Integrace v psychoterapii – započatý pětiletý integrativní psychoterapeutický výcvik
2010:    HGI, International Summer Institute – letní škola spolupracujícího přístupu v terapii, Playa del Carmen, Mexico (29 hod.)
2009:    Sdružení Podanné ruce, Tanečně pohybová terapie (20 hod.)
2008:    PPF, Dramaterapie (20 hod.)
2008:    Sdružení Práh, Psychosociální rehabilitace 
2007:    o.s. Educatio, COPE for Teens - výcvik specifické primární prevence vycházející s Adlerovské psychologie (42 hod.)
2005:    o.s. Educatio, Artetearpie (22 hod.)

Profesní zkušenosti
2007 - 2009:  Centrum denních služeb, Sdružení Práh, sociální pracovník
2008 – 2009:  skupina Dramka a skupina Taneční a pohybové terapie, Sdružení Práh, terapeut
2004:  o.s. Arkáda, terénní sociální pracovník pro lidi s problémovým užíváním drog
2003 – 2004:  Dobrovolnické centrum, o.s. INKANO, koordinátor dobrovolnického centra
2002 - 2007:  Dobrovolnická činnost ve sdruženích Prevent, Švagr, SOZE, Podané Ruce, o.s. apod.

Lektorská, vzdělávací činnost

2011 - facilitátor programu Možnosti dialogu 

2008 - dosud - lektorka jógy a gravidjógy

Publikační činnost

Balášová, J., Nepustil, P.(2010). Letní škola spolupracujícího přístupu s Harlene Anderson. Psychoterapie, 3-4/4, s. 205-209.

Balášová, J. (2011). Reflektující proces: Zkušenosti ze stáže v acute team, Psychiatric centre, Norsko. Psychoterapie, 5 /2, s. 100-107. 

 

Vystoupení na konferencích

 2009: Festival dramatické výchovy Drápek, PdF MU, „Realizace divadla fórum s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním“, Brno
2008: Festival dramatické výchovy Drápek, PdF MU, „Na pomezí dramaterpie a dramatické výchovy“, Brno

Nepřehlédněte

Úvod do teorie a praxe otevřeného dialogu

 

Spolek Narativ pořádá

ÚVOD DO TEORIE A PRAXE OTEVŘENÉHO DIALOGU

Termín: 15.-16. 12. 2022 (vždy 9:00 – 16:30), 16 výukových hodin
Cena: 3.300,- Kč

více informací zde..

Tuto novinku jsme Vám přinesli už před několika týdny, nyní je však možnost přispět jednodušší. Stačí kliknout na Donate tlačítko a rozhodnout se, jakou částkou byste rádi přispěli. Děkujeme všem, kdo se takto rozhodnou. A kdybyste potřebovali vědět víc, zde je i krátké video a samozřejmě všechny odkazy na videa z našich workshopů.

Užijte je ve zdraví!

Pohádka: Jak šla videa od Narativu do světa

Video

Embedded thumbnail for Sylvia London - Šikana, přestaňme o ní mluvit, začněme mluvit spolu

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Vyhledávání

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.